• facebook
  • twitter
Mauris quis eros arcu

Hacamat nedir, Nasıl yapılır, Faydaları nelerdir.

Hacamat 70 hastalığa şifadır. Bunlardan bazıları; Kanser, cüzzam, alaca hastalığı,kısırlık ve daha bir çok hastalık. Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, hacamattan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür. Hacamatta kanser'den kısırlığa kadar birçok hastalığa şifa vardır.

Cras porta porta turpis

Sülük Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

Sülük Tedavisi, damar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroid'de, göz tansiyonu (glokom), yüksek tansiyon ve daha nice hastalıklarda kullanılır.

Nullam ac mi id massa consectetur

Akupunktur Tevasi, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir.

Acus (iğne), punktura (batırmak) anlamına gelmektedir. Akupunktur vücudun belli noktalarını özel ince iğneler kullanarak uyarmak suretiyle gerçekleştirilen en eski ve doğal tıp sistemidir. Kullanılan iğneler çok incedir ve uçları diğer iğnelerinki kadar keskin değildir, acı vermezler.

Maecenas venenatis viverra nisi

Homeopati Tedavisi, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir.

Homeopati eski yunancadan gelir ve homeos (benzer) ile pathos (acı çekmek) anlamına gelir. Yaklaşık 200 yıldan beri Avrupa, Amerika ve Hindistan'da yaygın olarak uygulanan bu Doğal Tıp (Alternatif Tıp) insanı bir bütün olarak ele alır ve asil olarak semptomlardan ziyade insanı tedavi etmeyi amaçlar.

Cras porta porta turpis

Refleksoloji Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir.

Kökeni eski Mısır'a kadar uzanan Refleksoloji masaj tekniği bugün destekleyici yada tamamlayıcı tedavi dediğimiz tedaviler arasında yer almaktadır. Refleksoloji ayaklarda bulunan özel refleks noktalarının, vücudun diğer organlar ve salgı bezleri ile bağlantılı olması temeline dayanan bir bilimdir.

Hacamat Hakkında Makaleler.

5 Bin Yıllık Tedavi ve Unutulan Sünnet Hacamat.

Reason1YİTİK ŞİFA HACAMAT
Bu makalemin adını ‘‘Yitik şifa’’ koymak istedim özellikle. Onlarca yıl olmuş bizlere unutturalı. Yüzyıllardır biricik tedavi yöntemi olarak kabul ettiğimiz hacamat artık yitip gitmiş aramızdan. İnsanlar  hacamatı duyduklarında haklı olarak ‘‘ O da ne? ‘‘ diye soruyorlar. Ben de bu yazımla acizane açıklamaya çalışacağım inşallah.
Eski insanlara (ninelerimize, dedelerimize) sorduğumuzda ‘‘ kan akıtmak, neşter vurmak nedir, bilir misin?) dendiğinde hiç şüphesiz bildiklerini ve ( bizim köyde bir adam vardı. Neşter vururdu, kan akıtırdı, dizlerimizin ağrısına pek iyi gelirdi.) dediklerini duyacaksınız. Ben şahsen defalarca dedemden, ninemden ve büyük dayımdan duymuşumdur.  Neden unutturulmuş, neden engellenmiş, kasıt var mıdır yok mudur, ülkemizde bir dönem yasaklanmasının nedenleri nelerdir, kimlerin tekerine taştır hacamat, kimlerin işine gelmez insanların kolay ve ucuz tedavi olması. İsterseniz ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Bunlar derin meseleler diyelim ve hayatımıza hacamatı tekrar sokmak için gelin BİSMİLLAH diyelim ve yitik şifamızı tekrar öğrenelim ve öğretelim inşallah…

Hacamat Nedir?
Hacamat; iki omuz arasından, sırttan ve başın arka tarafından ve yahut vücudun her hangi bir yerinden tedavi maksatlı pıhtılaşmış ve çürümüş olan kanı vakumlama yöntemi ile almaktır. Çok eski zamanlarda bu iş boynuz kullanılarak yapılırmış. Şimdi ise özel vakumlamaya müsait bardak veya şişelerle yapılmaktadır. Hacamat demek damardan temiz kanın alınması  demek değildir. Arada sırada Kızılay gibi vakıflara kan vermek de elbet sağlığa faydalıdır.Fakat hacamatta kastettiğimiz vücuttan çıkan, çıkması atılması gereken pis kandır. Rengi ve kıvamı koyudur bu kanın. Çıkışı da pelte şeklindedir.
Neden Hacamat Yapılmalıdır?
TEDAVİ MAKSATLI YAPILMALIDIR.
Yukarıda da zikrettiğimiz gibi hacamatla  atılması icap eden pis kan vardır insan vücudunda. Bu atılamadığı zaman bir takım hastalıklara sebebiyet vermektedir. Mesela Peygamber Efendimizin (S.A.V) deveden, bir rivayete göre de attan düştüğü ve hemen acıyan ayağına hacamat yaptırdığı bilinmektedir. Efendimizin (A.S) burada yapmak istediği düşmenin şiddeti ile ayakta pıhtılaşan kanı hemen o bölgeden atıp şifaya kavuşmaktır. Bir de vücutta atılması gereken bu fazla kan kalp ve beyin sektelerine, sinirsel bir takım rahatsızlıklara, baş ağrısı, kalpte damar tıkanıklıkları, hipertansiyon, boyun ve omuz tutulmaları ve kireçlenmeleri, diz-eklem ağrıları, iltihaplı eklem romatizmaları vs. adını burada zikredemediğimiz daha pek çok hastalıklara sebebiyet vermektedir. Hacamatla işte bu bölgelerden kirli kan alınır ve o bölgelerdeki kılcal damarları rahatlatarak dolaşıma büyük katkı sağlar. Deri altındaki kılcal damarlardaki dolaşım normal dolaşıma nazaran daha yavaş yürüdüğünden o bölgeler temizlenmeye temizlenmeye zaman içerisinde tıkanıklıklara ve o bölgede zuhur edecek hastalıklara sebebiyet vermektedir. Zamanımızda maruz kaldığımız kirli hava, kullandığımız ağrı kesici ve antibiyotikler, sigara gibi zararlı alışkanlıklarımız ve yediğimiz-içtiğimiz organik olmayan gıdalar sağlığımıza hızla olumsuz yönde etki etmekte ve tüm bunlar aslında bizleri HACAMATA MECBUR ETMEKTEDİR.
Ayrıca malum olduğu üzere insan derisinde her bir organizma ile irtibat halinde bazı reseptörler bulunmaktadır. Bu noktalar belirli meridyenlerle beyinle irtibat halindedir. Kan almak için bardakları vücuda vakumladığımızda ve deriyi çizdiğimiz anda mekanizmada bu noktalar vasıtası ile Endorfin ( Endorbhins) salgılar ve kan dolaşımı hızlanarak oradaki mukavemet güçleri harekete geçer ve vücuttaki zararlı kolestrol düşerek faydalı kolestrol artmaya başlar. Bu yüzdendir ki hacamat olan insan hemen 10-15 dk içerinde kendisini zinde ve yenilenmiş hisseder.
Benim hacamatla tanışmam da tedavi maksatlı oldu. Yıllardır çektiğim baş ağrılarımda dolayı (migren atakları) bir çok doktora gittim ve doktor ne ilaç verdiyse kullandım ama ağrılarım maalesef geçmedi. Öyle ki haftanın en az iki günü muhakkak başım ağrırdı. Hacamatın ne olduğunu biliyordum ama ehil bir insan bulmak zordu. Netice de buldum ve üç kez başımdan hacamat yaptırdım. İnanın bana korkunç gelmedi başımdan kan aldırmak. Zira ağrılar daha korkunçtu. Neticede öyle rahatladım ki anlatamam. İlk hacamattan sonra yaklaşık bir ay kadar başım hiç ağrımadı. İkinci ve üçüncü hacamattan sonra neredeyse aylar oldu baş ağrısı görmedim. Kendim gördüğüm bu faydayı da elimden geldiği kadar yakınlarıma anlattım. Çoğu önce araştırdı hacamatın ne olduğunu sonra onlar da yaptırdılar. Şu an hepsi de bana dua ediyorlar. Sonraları ailemi de hacamatla tanıştırdım ve biz hiç olmazsa senede bir iki kez hacamat oluyoruz. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda hacamatın hipertansiyon, delilik, cüzam, baş ağrısı, gece körlüğü, kısırlık, eklem romatizmaları, diş-göz-kulak ve daha pek çok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir.

Yeliz YAğCı

Geri